piątek, 11 października 2013

Jak powstają buty do biegania

Kiedy zaczynałem swoją przygodę z bieganiem nie zastanawiałem się nad obuwiem sportowym. Uważałem że buty jakie posiadam są butami sportowymi i w takich się biega. Dopiero na Poznań Maraton w 2011 roku udało mi się zrobić profesjonalne badanie stopy i biegu przez firmę Asics. Okazało się, że but biegowy należy dobrać  tak, aby bieganie było jak najbardziej ergonomiczne i nie powodowało kontuzji. Tutaj pojawiają się dwa pojęcia : pronacja i supinacja.

buty do biegania
Pronacja jest to naturalny ruch stopy do wewnątrz podczas biegu , gdy stopa przetacza się z pięty na palce. Pronatorom ucieka stopa do wewnątrz, czyli muszą mieć wsparcie w tym miejscu w postaci wyższej podeszwy w tym miejscu. Podczas biegu nasze stopy muszą zamortyzować trzykrotną wagę naszego ciała. Problem pojawia się wtedy gdy pronacja jest za duża. 
Supinacja jest to natomiast ruch stopy do zewnątrz. Taki ruch stopy jest nienaturalny. Występuje jeszcze jedno ułożenie stopy , tak zwana stopa neutralna. Tutaj ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całej stopie.Zaburzenia pracy stopy podczas biegu może prowadzić do powstawania wielu kontuzji. Aby im zapobiec producenci butów stosują odpowiednie systemy. Żeby kupić odpowiednie buty musimy najpierw zbadać czy jesteśmy supinatorami , pronatorami czy też mamy stopę neutralną. Możecie to sprawdzić domowym sposobem tzw. testem wodnym.

Test na kartce papieru : 
Zamocz stopę w wodzie i postaw ją na wcześniej przygotowanej czystej kartce papieru. Ślad pozostawiony przez stopę uwidoczni twoje sklepienie stopy, a co za tym idzie da odpowiedź czy jesteś pronatorem, supinatorem czy masz stopę neutralną.- jeśli posiadasz pełny odcisk stopy , masz niskie sklepienie i jesteś prawdopodobnie pronatorem- jeżeli widoczny jest odcisk palców i pięty , nie łączą się lub połączenie jest bardzo cienkie masz wysokie sklepienie i jesteś supinatorem- odcisk stopy neutralnej ma wyraźnie zaznaczone połączenie palców oraz piętyWarto zrobić sobie taki test przed zakupem butów biegowych. Może to nas uchronić przed złym doborem butów, a co za tym idzie przed kontuzjami.
Innym testem jest sprawdzenie obcasów swoich butów i zobaczenie z której strony obcas jest zdarty. 
Możliwy jest też test zrobiony na profesjonalnym urządzeniu oraz nagranie biegu i ocenę zachowania sie stopy przez fachowca. Często takie testy można sobie zrobić za darmo przed dużymi imprezami biegowymi. A w ramach podejrzenia jak powstają prawdziwie, niestety często chińskie buty do biegania zajrzyjcie w link.

Jak powstają buty do biegania: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CEgo1pYyVKg





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz